
Semi dried tomatos er virkelig et skønt tilbehør til de fleste kød- og sommerretter, hvis du spørger mig. Det tager sin tid, men ja det er bestemt det hele værd!
I forvejen kan jeg rigtig godt lide tomater, men jeg er især vild med når min venindes bedstwfar lige laver en ekstra kasse til mig fra sin hjemmeavl. Disse tomater smager så skønt og sødt, at man næsten ikke kan lade være med bare at hapse og hapse.
Forberedelsestiden kan variere lidt, da den er nødt til at være tilpasset størrelsen på tomaterne. Tiden i denne opskrift passer til store cocktail tomater eller blommetomater. Hvis du vil lave semi dried tomatos af “den almindelige” størrelse, så vil jeg anbefale at du forlænger tiden i ovnen med 1-1½ time.

Jeg bruger i denne opskrift frisk timian, men du kan sagtens udskifte dette med fx oregano, rosmarin eller sågar salvie.
Semi dried tomatos
Ingredienser
- 6-8 Store cocktailtomater eller små blommetomater
- 1-2 fed hvidløg
- 3-4 kviste timian
- lidt olivenolie
- groft eller flagesalt
Sådan gør du
- Start med at halvere tomaterne og læg dem i et ildfastfad.
- Skær hvidløget i helt tynde skiver. Læg en skive på midten af hver tomat.
- Drys med groft- eller flagesalt og læg ½ kvist timian på hver tomat.
- Dryp lidt olivenolie over tomaterne (ikke for meget).
- Bag tomaterne ved 115 gr. alm. ovn i 4½ time.
- Kan serveres lune og kolde.
Velbekomme !

Tip; Servér dine semi dried tomatos på en skive grillet halumi – mums det er godt!
1 Comment on Semi dried tomatos