Sannes Bord

Sommer og sol

Så er sommeren endelig kommet og er godt i gang. Børnene har fået sommerferie fra skole og byen summer af liv, trods at der stadig er den overhængende virus Corona i blandt os.

Jeg nyder sommeren, men dog på en ganske anden måde i år. Vores dejlige piger Nanna og Mille, er godt i gang med deres første sommer og med sådan to små piger i huset, så er der nok at se til og knap så meget tid til at sidde og nyde solen. Det har nu også faktisk været lidt for varmt de sidste par dage til min smag. Når først vi kommer op mod og endda over de 30 grader, så er det ikke så hyggeligt mere. For pigerne, har det også været rigtig svært at skulle falde i søvn om eftermiddagen, men de klare det nu godt må man sige.

Bloggen her, har været “selv hjemme” nogle måneder nu, og ja det er simpelthen fordi, der ikke lige pt er timer nok i døgnet til både at være mor for to små tvillingepiger på knap 10 uger, være noget for manden også og samtidig lige få tid til at udvikle opskrifter og være kreativ i køkkenet – faktisk så laves der hurtig mad herhjemme, og gerne om formiddagen, så det bare kan varmes om aftenen. I skrivende stund, er der et fad med fisk i tomatsauce i ovnen, så vi er klar til aftensmad igen i dag. Det er bare med at udnytte, når begge piger sover og mor lige har en stund til at ordne lidt herhjemme.

Heldigvis så er sommeren nu i forvejen en tid, hvor man spiser lidt “hurtigt” mad. Vi elsker at grille herhjemme, og det kan man sagtens gøre hurtigt, når blot man har en gasgrill. Men nogle gange skal det også være lækkert og lidt mere luksus især her i weekenderne. Prøv fx min opskrift på grillet oksemørbrad, flæskestegsburger hvor flæskestegen grilles eller grillet kylling. Tre rigtig dejlige sommerretter, som især er egnet til en weekendmenu.

Af nem og lækkert tilbehør til sommerens grilmenuer, laver jeg ofte en dejlig salat. Prøv fx min spidskålssalat med wasabi, den er virkelig lækker og giver et godt pift af wasabi, som lige giver lidt kulør til kinderne. Jeg kan også anbefale en spinat salat med pinjekerner, eller en blomkålssalat med ristede mandler.

Jeg vil runder af med at foreslå et par lækre sommerdesserter. Prøv min opskrift på hjemmelavet vanijle is, chokolade lagkage med friske bær og lidt sødt, eller cheesecake med citron og appelsin.

I ønskes alle en rigtig dejlig sommer!

Kærlige sommerhilsner

Sanne

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *